
ZAGREB – Pljočkanje, jedinstvena tradicijska igra s dubokim korijenima u istarskom načinu života, danas je i dio kulturne baštine. U svom govoru u Hrvatskom saboru, gradonačelnik Poreča i saborski zastupnik IDS-a Loris Peršurić istaknuo je važnost očuvanja i institucionalne podrške tradicijskim sportovima, od kojih je pljočkanje samo dio.
„Tradicijske igre odražavaju način života i vrijednosti koje su se prenosile s koljena na koljeno“, rekao je Peršurić, naglašavajući kako su ovakvi sportovi dio kulturnog nasljeđa koje treba njegovati i poticati.
Iako je pljočkanje nekada bilo svakodnevna igra, s vremenom se smanjio broj onih koji su je prakticirali. No, krajem 20. stoljeća, zahvaljujući entuzijazmu zaljubljenika u tradiciju, počela je njegova revitalizacija. Od prvih neformalnih turnira do osnivanja Istarskog pljočkarskog saveza 2010. godine, pljočkanje je prešlo dug put do institucionalizacije. Posebno značajan trenutak dogodio se 2016. godine, kada je pljočkanje upisano u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, da bi 2022. postalo dio UNESCO-vog Registra dobrih praksi u okviru međunarodnog programa “Tocati”, što mu je osiguralo zasluženo mjesto na svjetskoj kulturnoj karti.
Istarski pljočkarski savez bio je inicijator osnivanja Hrvatskog Saveza tradicijskih igara i sportova kojemu je cilj okupljanje udruga, saveza i grupa koje se bave tradicijskim igrama i sportovima na cjelokupnom području RH. Među svojim ciljevima i planovima ima stvaranje “kataloga tradicijskih igara i sportova” s područja Hrvatske, zastupanje interesa tih udruga pred institucijama i predstavljanje svojih članica u inozemstvu. Osim simbolične vrijednosti, tradicijski sportovi imaju i značajan turistički potencijal.
„Međutim, ako želimo osigurati dugoročnu budućnost ne samo pljočkanja, već i drugih tradicijskih sportova Hrvatske, u zakonsku regulativu treba što prije uvrstiti tradicijske sportove, po ugledu na mnoge svjetske i europske primjere, osigurati im financijsku i institucionalnu podršku, a samim time uključiti ih i u obrazovni sustav i sportske programe. Da ne govorimo o turističkom potencijalu koji ove tradicijske igre imaju i kako mogu postati sastavni dio turističke ponude.“, naglasio je Peršurić u svom obraćanju.
Posebno je pozvao Ministarstvo turizma i sporta da prepozna vrijednost ovih sportova i njihovu ulogu u očuvanju hrvatske baštine. „Kao nacija s bogatom sportskom kulturom, moramo znati prepoznati i podržavati sve – od najpopularnijih sportova do onih koji su samo naši, koji nas vežu za djetinjstvo, naše noniće i uspomene. Neka nam ovaj put od zaborava do UNESCO-ve zaštite najbolje pokaže koliko je važno raditi na očuvanju kulturne baštine. Ova priča o uspjehu može nam biti putokaz kako pristupiti i drugim tradicijskim sportovima u Hrvatskoj. “