This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Type: OAuthException

PULA – „Sustav na svim razinama puca po šavovima i vapi za pomoći – od školskog sustava, javnog zdravstva, ali i privatnih psihologa i terapeuta. Zajednički moramo pristupiti problemu i osigurati nadstandard za svu djecu i mlade u Istri“, zaključak je održanog okruglog stola na temu mentalnog zdravlja djece i mladih kojeg su prošlog tjedna zajednički organizirali Klub žena i Klub mladih IDS-a u suradnji s psiholozima i stručnjacima u ovom području. Osim njih, u raspravi su sudjelovali i mladi ljudi koji su podijelili svoja iskustva i izazove iz svakodnevnog života.

Povodom nedavnog obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja u listopadu, otvorena je rasprava koja je obuhvatila niz problema. Od rastućeg pritiska na mlade zbog obrazovnih, društvenih i obiteljskih očekivanja, sveprisutne ovisnost o društvenim mrežama i internetu, do sve veće ovisnost o drogama te nedostatka dostupne stručne podrške za mentalno zdravlje.

Predsjednica Kluba mladih Valentina Orbanić govorila je o povećanoj prisutnosti mentalnih izazova među mladima, primjetnom rastu anksioznosti, depresije i osjećaja nesigurnosti, ali i nedostatku adekvatne podrške u školi i u obitelji: „Stigma vezana uz mentalno zdravlje i dalje predstavlja jedan od ključnih problema. Zbog straha od osude ili nerazumijevanja okoline, mladi često osjećaju nelagodu i strah potražiti stručnu pomoć.“

S druge strane, predsjednica Kluba žena Helga Možé istaknula je nedostatak stručne podrške na lokalnoj razini u Istri, manjak psiholoških savjetovališta i dostupnih usluga za mentalno zdravlje mladih, što je ključan problem kada govorimo o izazovima povezanim s mentalnim zdravljem. „Redovi čekanja za psihološku pomoć su dugi, a u mnogim školama i lokalnim zajednicama uopće nema stručnjaka poput psihologa ili pedagoga“, kazala je Možé.

Također, stručnjaci i psiholozi ukazali su i na utjecaj društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih koji je sve prisutniji. Smatraju kako su mladi suočeni s neprestanim uspoređivanjem, pritiskom za postizanje “savršene slike”, ali i virtualnim nasiljem.

Zaključci održane rasprave usmjereni su na jačanje sustava podrške u školama povećanjem broja školskih psihologa i socijalnih pedagoga, kao i razvijanje programa prevencije i rane intervencije. Potrebno je osigurati lakši i brži pristup besplatnim psihološkim savjetovalištima za mlade diljem Istre, kako u gradovima tako i u ruralnim područjima. Cilj mora biti destigmatizacija mentalnih teškoća kroz radionice, predavanja i kampanje koje će podizati svijest o važnosti mentalnog zdravlja i ohrabrivati mlade da traže pomoć.

Također, s ciljem regulacije utjecaja društvenih mreža na mentalno zdravlje, predlaže se uvođenje programa koji potiču digitalnu pismenost i odgovorno korištenje tehnologije.