IDS - Istarski Demokratski Sabor

IDS - Istarski Demokratski Sabor

13,439

Više od politike - Non solo politica

Briga za najmlađe, stvaranje uvjeta za sve generacije i ostanak mladih obitelji u malim mjestima ✅Čestitke Marko Ravnić i sretno svima uključenima u ovaj značajan projekt! ... See MoreSee Less
View on Facebook
U sjećanje na sve izgubljene živote i žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, u sjećanje na borbu za slobodu, toleranciju i prihvaćanje!🕯Istra je kroz povijest podnijela svoju žrtvu i snažno ustala u borbi za vrijednosti koje i danas živimo. No, bez obzira na odmak vremena, i danas smo svjedoci okrutnosti rata na europskom tlu, zbog čega je važno nedvosmisleno osuditi sve zločine počinjene uime totalitarnih režima i nedemokratskih ideologija! ... See MoreSee Less
View on Facebook
‼𝐁𝐨𝐥𝐣𝐞 𝐢𝐤𝐚𝐝 𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐤𝐚𝐝 - 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐚 𝐑𝐇 𝐧𝐚𝐩𝐨𝐤𝐨𝐧 𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐢𝐡𝐯𝐚𝐭𝐢𝐥𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐣𝐞𝐝𝐥𝐨𝐠 𝐈𝐃𝐒-𝐚 i uputila u saborsku proceduru izmijene Zakona o građevinskoj inspekciji prema kojima će, uz građevinske inspektore, i komunalni redari jedinica lokalne samouprave moći zaustavljati bespravnu gradnju i naplaćivati kazne za bespravne graditelje.Takav Zakon omogućio bi brže i efikasnije rješavanje problema bespravne gradnje na terenu, u njenim samim začetcima!Pročitajte više na linku u prvom komentaru🔗 ... See MoreSee Less
View on Facebook
🗞𝐊𝐚𝐤𝐚𝐯 𝐋𝐚𝐛𝐢𝐧 𝐯𝐢𝐝𝐢𝐭𝐞 𝐮 𝐛𝐮𝐝𝐮ć𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢? Labin u kojem Labinjanke i Labinjani žive na način koji je prilagođen njima - zdrav okoliš, ne pretjerana napučenost, sigurnost i stabilnost su odrednice koje želim svakom svom sugrađaninu. Živimo u posebnom kutku Europe, ako budemo dovoljno mudri da time znamo upravljati kako treba i naša će djeca zdravo odrastati u našem posebnom gradu! (Valter Glavičić)Pročitajte cijeli intervju Gradonačelnika Labina povodom Dana grada Labina na linku u komentaru🔍 ... See MoreSee Less
View on Facebook

Želite li usvojiti istarsku kozu? Pogledajte kako!

POREČ-PARENZO – „Istarska koza jučer, danas, sutra“ naziv je simpozija o istarskoj kozi održanog danas u Istarskoj sabornici u Poreču, u organizaciji  Agencije za ruralni razvoj Istre (AZRRI), Istarske županije, Udruge uzgajivača istarske koze i Grada Poreča. Ujedno je predstavljen fond Naša istarska koza, La nostra capra istriana.

AZRRI je, zajedno sa svojim uzgajivačima i uz podršku Istarske županije, kreirao i novi inovativni program u podršci uzgajivačima s ciljem očuvanja pasmine. Edmondo Šuran iz AZRRI-ja predstavio je fond Naša istarska koza, a riječ je o platformi za usvajanje istarske koze na daljinu. Ideja usvajanja istarske koze zamišljena je kao direktna financijska pomoć uzgajivačima dok se broj istarskih koza ne konsolidira, odnosno dok populacija ne izađe iz zone ugroze. Usvojitelji uplaćuju sredstva, čime pomažu očuvanju istarske pasmine. Sredstva su strogo namjenska i mogu se koristiti sukladno pravilniku koji se može pronaći na stranicama www.istarskakoza.com.

Pravilnikom su, osim toga, obuhvaćena i sva ostala prava i obveze kako korisnika fonda, odnosno uzgajivača, tako i donatora odnosno usvojitelja, AZRRI-ja kao vlasnika fonda i Udruge uzgajivača istarske koze. Uloga AZRRI-ja jej između ostalog da osigurava transparentnost poslovanja fonda te kontrolu utrošaka doniranih sredstava od strane usvojitelja.

Moguće je usvojiti jednu ili više dostupnih istarskih koza. Jednom usvojeno grlo ne može se ponovno usvojiti, i to na godinu dana. Svaki usvojitelj, odnosno donator, dobiva certifikat o usvajanju te se na web platformi ispod usvojene istarske koze upisuje ime i prezime donatora. Osim navedenog, donatoru su na web platformi dostupni svi foto i video materijali o usvojenoj kozi, a uz prethodnu najavu donator ima mogućnost posjetiti „svoju“ kozu. Istim pravilnikom utvrđeno je i da usvojitelj ni na koji način ne postaje vlasnik istarske koze. No, moguće je da joj dodijeli ime.

Iznos za usvajanje jedne istarske koze je 500 eura, od čega će 350 eura posredstvom Udruge uzgajivača biti preslijeđeno vlasniku istarske koze, dok preostali dio sredstava ostaje u fondu, za njegovo funkcioniranje, odnosno promociju i vidljivost projekta.

Gostima simpozija i uzvanicima uvodnim riječima obratili su se domaćin i direktor AZRRI-a Igor Merlić, porečki gradonačelnik Loris Peršurić, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Zdravko Barać te istarski župan Boris Miletić.

Da bi uzvanike simpozija, ali i cjelokupnu javnost upoznali s trenutnim stanjem populacije istarske koze, kao i sa svim obvezama i planovima koje nas očekuju u očuvanju ovog jedinstvenog živućeg simbola Istre, skupu su se obratili stručni predavači i znanstvenici koji su uputili u detalje problematike i predstavili moguća rješenja u očuvaju pasmine.

O istarskoj kozi kao simbolu Istre govorio je predsjednik Udruge uzgajivača Gordan Šubara koji je predstavio povijesnu ulogu istarske koze kao hraniteljice obitelji ali i sve povijesne nedaće i probleme koje je istarske koza preživjela unatoč nesretnim povijesnim okolnostima, ratovima, bolestima i iseljavanjem. Šubara je podsjetio na 2012. i 2013. godinu kada je projektom APRO, kojeg je tada u ulozi vodećeg partnera prevodio AZRRI, genetski potvrđena mala populacija istarske koze te je ona upisana u knjigu hrvatskih izvornih pasmina.

Znanstveni dio programa upotpunjen je predavanjem dr.sc. Marije Špehar i prof.dr.sc. Ante Kasapa koji su s genetskog aspekta približili trenutno stanje populacije istarske koze te predstavili moguće alate u vidu uzgojnih planova i planova sparivanja, kao dio rješenja konsolidacije pasmine. Na dan 26. ožujka u Istri je bilo ukupno 142 grla istarske koze, od čega 88 rasplodnih, 43 mlade koze i 11 jarčeva.

Trenutne i buduće alate koji se koriste u konsolidaciji pasmine istarske koze s ciljem njenog očuvanja predstavio je Edmondo Šuran iz AZRRI-ja. Rečeno je da je AZRRI 2022 godine isplatio 100 eura za svako grlo istarske koze kako bi koze ostale u uzgoju, dok su izravne potpore Istarske županije po svakom grlu istarske koze iznosile 130 eura. Potpore Ministarstva poljoprivrede bile su pak 170 eura po ‘uvjetnom’ grlu, uz potpore za poljoprivredno zemljišta.

Uzgajivačima su na raspolaganju i sredstva Fonda za poljoprivredu Istarske županije po povoljnim kamatama. Osim toga, reknstruirana je štala za izbor jarčeva unutar Istarske banke animalnih gena pri AZRRI-ju. Bilo je govora i o banci gena koja će služiti kao temelj za kreiranje plana sparivanja, odnosno uzgojnih programa.

Direktor AZRRI-ja Igor Merlić na kraju simpozija poslao je apel svim zainteresiranima, osobito Istrijanima te istarskim iseljenicima, da se aktivno uključe u ovaj program podrške uzgajivačima da bi očuvali tradicijske i baštinske vrijednosti koje istarska koza kroz povijest nosi sa sobom, ne samo kao simbol na grbu Istarske županije i Republike Hrvatske, nego kao i simbol istarskih težaka i simbol istarskih pašnjaka.

Napomenuo je da lokalna i regionalna uprava i samouprava, znanstvena zajednica i uzgajivači ,ali i cjelokupno društvo, imaju povijesnu obvezu i odgovornost spasiti pasminu koja je važna za prošlost i budućnost Istre. Provedba projekata i programa koji direktno utječu na genetsku konsolidaciju pasmine te osiguravaju povećanje broja jedinki istarske koze, kreiranje gospodarskog programa afirmacije proizvoda od mesa istarske koze i pomoć uzgajivačima u njihovoj provedbi od presudne su važnosti da bi istarska koza bila sačuvana za buduće naraštaje te opstala kao živući simbol Istre.