This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Type: OAuthException

UMAG – „U vremenu kad se sve jačim intenzitetom i na svim razinama spominje preizgrađenost, prenapučenost, dostizanje gornje granice održivosti u turizmu, Grad Umag ide u suprotnom smjeru, mahom smanjuje zelenu površinu u korist apartmanizacije, a prema posljednjem vidimo kako se i kulturna dobra srozavaju u korist turizma“, kazala je predsjednica gradske organizacije IDS-a Umag Anja Žužić osvrnuvši se na nedavno održanu javnu raspravu u vezi izmjena i dopuna prostornog plana uređenja Grada Umaga i prezentiranja novog plana.

Naime, u novom planu je vidljivo kako se dio površine oko svjetionika namjerava prenamijeniti u zonu T3, tj. auto kamp. Valja napomenuti, kazala je Žužić, da je spomenuto područje od 2007. godine zaštićeno kao kulturna baština, te je alarmantno što se prenamjena u T3 uopće razmatra kao opcija!

– Kada u svojem gradu ili općini imate spomenik kulture, kao što je to primjer svjetionika u Savudriji, koji je pritom najstariji na Jadranu, zadatak je grada da ga valorizira što je više moguće. Kod nas u Umagu, izgleda, to nije slučaj. U Umagu se, što je više moguće, smanjuje površina javne namjene u korist privatnog interesa, istaknula je predsjednica umaškog IDS-a.

Žužić je nadalje napomenula kako je svjetionik Savudrija važan povijesni spomenik, dio turističke ponude ovoga kraja te najstariji aktivni svjetionik na Jadranu.

– Namjena zemljišta oko svjetionika trebala bi ostati javna, a površina uređena. Ne smijemo dozvoliti da se ispod svjetionika postavljaju kućice, ograđuje površina i da se poduzimanju radnje kako bi privatni interes imao prednost nad javnim interesom, kazala je Žužić.

Naposljetku, Žužić je istaknula primjer dobre prakse – kaštel u Momjanu i način na koji je grad Buje riješio status površine oko tog spomenika kulture.

– Povijesnu i kulturnu baštinu bi svaka jedinica lokalne samouprave trebala maksimalno valorizirati, brinuti se o njoj i čuvati ju za buduće generacije, a ne koristit isključivo u svrhu zarade. Neke stvari jednostavno nemaju cijenu, a naš je zadatak očuvanje povijesne i kulturne baštine za naredne generacije, zaključila je predsjednica umaškog IDS-a Anja Žužić.