This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Type: OAuthException

Gostovanje u emisiji ‘ŠuPress’ Radio Pule

PULA – Predsjednik IDS-a Dalibor Paus i načelnik Općine Marčana Predrag Pliško gostovali su danas u emisiji ‘ŠuPress’ Radio Pule. Povod za razgovor bila je vijest koja je nedavno odjeknula u cijeloj Hrvatskoj o njemačkom paru koji se na njemačkoj televiziji hvali bespravnom gradnjom na zaštićenom obalnom pojasu u mjestu Peruški kod Marčane.

Predsjednik IDS-a napomenuo je da je način do kojeg je došla bespravna gradnja uobičajen – kupi se poljoprivredno ili šumsko zemljište, raskrči ga se i započne s bespravnom gradnjom. – Ono što je neuobičajeno jest da bez ikakvog srama se time ljudi hvale na javnoj televiziji i na neki način pozivaju i druge da čine isto.

Načelnik Pliško napomenuo je da novi val bespravne gradnje započeo 2011., otkad je provedena legalizacija. – Bespravni graditelji rukovodili se mišlju da ‘ako je država legalizirala jednima, legalizirat će ponovno’. Od tada samo na području Marčane imamo 500-tinjak gradnji izvan građevinskog područja. U zadnjih 6 godina, naš je komunalni redar 366 prijava proslijedio građevinskoj inspekciji, kazao je Pliško, istaknuvši da je 2017. Općina proslijedila inspekciji 15 prijava, 2018. bilo je 112 prijava , 2019. bilo ih 47, 2020. njih 21, a 2022. 47 prijava. Ove godine imamo 90 prijava, a još ih je 50-ak u obradi.

– Skok u prijavama dugujemo zasigurno i pokretanju portala www.bespravnagradnja.hr , kojom su IDS-ovi načelnici i gradonačelnici osvijestila građane o razmjerima tog problema i potrebi da se uključe, kazao je Pliško.

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus naglasio je da bespravna gradnja nije problem samo u Marčani, kao ni Istre, već je to bolest koja izjeda cijelu jadransku obalu, odnosno gdje god postoji ekonomski interes. – IDS je prvi otvorio tu temu, iako nepopularnu i svojim je prijedlozima nastojao ponuditi rješenje. Vlada je u više navrata odbila brojne IDS-ove prijedloge, izuzev onog da se zabranjuje parcelacija poljoprivrednog zemljišta na čestice manje od 1 hektara. Neshvatljivo nam je zašto Vlada nije uvažila naš prijedlog da isto bude i kod šumskog zemljišta. Kao posljedica, i dan danas se nastavlja parcelizacija šumskog zemljišta uz sve što ide uz to.

Paus je poručio da je pitanje bespravne gradnje posljedica jednog sustavnog problema, a to jest da nema brzog i adekvatnog rješenja čim započinje bespravna gradnja. Drugim riječima, državna razina ne rješava problem pri nastanku, a općine i gradovi nemaju ovlasti za to. – Predložili smo spuštanje ovlasti na komunalnog redara da zaustavi bespravnu gradnju izvan građevinskog područja sve do dolaska građevinske inspekcije, što je također odbijeno od strane Vlade.

– Ako ste jučer izgradili nelegalan objekat, danas možete zvati geodeta koji će ucrtati taj objekt u katastar. Katastar će to provesti, dodijelit će vam kućni broj, a sve će se provesti kroz zemljišne knjige uz napomenu da nemate uporabnu dozvolu. S tim papirima možete ići u MUP i dobit ćete prebivalište na toj adresi, koja je od samog početka nelegalna. Nitko vas neće ništa pitati, a kamo li poduzeti, kazao je Paus, zaključivši da:

– Žalosno je da nemamo nikakvu povratnu informaciju o svemu što prijavljujemo građevinskoj inspekciji. Je li objekt proglašen ilegalnim, je li naplaćena kazna ili se ide u rušenje, treba li inzistirati  s požurnicama – gradovi i općine to ne mogu znati. Zato je jedino rješenje decentralizacija inspekcije jer kao što vidimo sustav gdje država ima sve ovlasti jednostavno ne funkcionira.

Predsjednik IDS-a Dalibor Paus osvrnuo se i na nadolazeću ‘superizbornu’ godinu, na stanje u najvećoj podružnici IDS-a te o mogućim kandidaturama. Cijelu emisiju možete poslušati na: https://radio.hrt.hr/slusaonica/supress