Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Gostovanje u emisiji ‘ŠuPress’ Radio Pule
PULA – Predsjednik IDS-a Dalibor Paus i načelnik Općine Marčana Predrag Pliško gostovali su danas u emisiji ‘ŠuPress’ Radio Pule. Povod za razgovor bila je vijest koja je nedavno odjeknula u cijeloj Hrvatskoj o njemačkom paru koji se na njemačkoj televiziji hvali bespravnom gradnjom na zaštićenom obalnom pojasu u mjestu Peruški kod Marčane.
Predsjednik IDS-a napomenuo je da je način do kojeg je došla bespravna gradnja uobičajen – kupi se poljoprivredno ili šumsko zemljište, raskrči ga se i započne s bespravnom gradnjom. – Ono što je neuobičajeno jest da bez ikakvog srama se time ljudi hvale na javnoj televiziji i na neki način pozivaju i druge da čine isto.
Načelnik Pliško napomenuo je da novi val bespravne gradnje započeo 2011., otkad je provedena legalizacija. – Bespravni graditelji rukovodili se mišlju da ‘ako je država legalizirala jednima, legalizirat će ponovno’. Od tada samo na području Marčane imamo 500-tinjak gradnji izvan građevinskog područja. U zadnjih 6 godina, naš je komunalni redar 366 prijava proslijedio građevinskoj inspekciji, kazao je Pliško, istaknuvši da je 2017. Općina proslijedila inspekciji 15 prijava, 2018. bilo je 112 prijava , 2019. bilo ih 47, 2020. njih 21, a 2022. 47 prijava. Ove godine imamo 90 prijava, a još ih je 50-ak u obradi.
– Skok u prijavama dugujemo zasigurno i pokretanju portala www.bespravnagradnja.hr , kojom su IDS-ovi načelnici i gradonačelnici osvijestila građane o razmjerima tog problema i potrebi da se uključe, kazao je Pliško.
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus naglasio je da bespravna gradnja nije problem samo u Marčani, kao ni Istre, već je to bolest koja izjeda cijelu jadransku obalu, odnosno gdje god postoji ekonomski interes. – IDS je prvi otvorio tu temu, iako nepopularnu i svojim je prijedlozima nastojao ponuditi rješenje. Vlada je u više navrata odbila brojne IDS-ove prijedloge, izuzev onog da se zabranjuje parcelacija poljoprivrednog zemljišta na čestice manje od 1 hektara. Neshvatljivo nam je zašto Vlada nije uvažila naš prijedlog da isto bude i kod šumskog zemljišta. Kao posljedica, i dan danas se nastavlja parcelizacija šumskog zemljišta uz sve što ide uz to.
Paus je poručio da je pitanje bespravne gradnje posljedica jednog sustavnog problema, a to jest da nema brzog i adekvatnog rješenja čim započinje bespravna gradnja. Drugim riječima, državna razina ne rješava problem pri nastanku, a općine i gradovi nemaju ovlasti za to. – Predložili smo spuštanje ovlasti na komunalnog redara da zaustavi bespravnu gradnju izvan građevinskog područja sve do dolaska građevinske inspekcije, što je također odbijeno od strane Vlade.
– Ako ste jučer izgradili nelegalan objekat, danas možete zvati geodeta koji će ucrtati taj objekt u katastar. Katastar će to provesti, dodijelit će vam kućni broj, a sve će se provesti kroz zemljišne knjige uz napomenu da nemate uporabnu dozvolu. S tim papirima možete ići u MUP i dobit ćete prebivalište na toj adresi, koja je od samog početka nelegalna. Nitko vas neće ništa pitati, a kamo li poduzeti, kazao je Paus, zaključivši da:
– Žalosno je da nemamo nikakvu povratnu informaciju o svemu što prijavljujemo građevinskoj inspekciji. Je li objekt proglašen ilegalnim, je li naplaćena kazna ili se ide u rušenje, treba li inzistirati s požurnicama – gradovi i općine to ne mogu znati. Zato je jedino rješenje decentralizacija inspekcije jer kao što vidimo sustav gdje država ima sve ovlasti jednostavno ne funkcionira.
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus osvrnuo se i na nadolazeću ‘superizbornu’ godinu, na stanje u najvećoj podružnici IDS-a te o mogućim kandidaturama. Cijelu emisiju možete poslušati na: https://radio.hrt.hr/slusaonica/supress