This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Type: OAuthException

Novim prijedlogom Zakona o hrvatskom jeziku zanemaruje se uporaba dijalekata koji čuvaju tradiciju i posebnost hrvatskih regija

PULA – Klub mladih IDS-a uputio je primjedbe na Nacrt Zakon o hrvatskom jeziku koji svojim odredbama zanemaruje važnost korištenja i učenja dijalekata u odgojno-obrazovnim ustanovama: „Odredbama novog Zakona o hrvatskom jeziku ne štiti se identitet hrvatskog naroda već se nedovoljnim poticanjem guši sva ljepota i raznolikost hrvatskih narječja. Istarski autentični jezik i narječje dio je identiteta svakog Istrijana – nećemo dozvoliti da se naša besida zatare“, poručila je predsjednica Kluba mladih Valentina Orbanić.

Danas završava javno savjetovanje na vladin Nacrt Zakona o hrvatskom jeziku predstavljen početkom mjeseca, a kojim se zanemaruje uporaba dijalekata i narječja prije svega u nastavi i drugim oblicima odgojno-obrazovnog rada u dječjim vrtićima, školama i na fakultetima. Svoj komentar na odredbe Zakona predao je i Klub mladih IDS-a kako bi potaknuo na očuvanje tradicije i posebnosti hrvatskih regija:

– Istrijanski govori, bili oni idiom hrvatskog ili talijanskog jezika, autentični su regionalni govori koje njegujemo i učimo dicu od malih nogu. Dijalekt je bitan dio identiteta svakog Istrijana i nećemo pristati na uniformiranje govora, poručila je Orbanić dodajući kako se „u vrtićima, osnovnim i srednjim školama u Istri još od 2014. godine provodi projekt zavičajne nastave s ciljem očuvanja posebnosti Istre, a posebno očuvanja našeg dijalekta za sve buduće generacije.“

Svijet koji se brzo mijenja, razne mogućnosti i neograničeni izvori informacija utječu na očuvanje regionalnih značajki svakog podneblja, zbog čega bi definiranje ovakvih odredba Zakona dodatno umanjilo poznavanje narječja u svim hrvatskim regijama, a tako i poznavanje vlastitih regionalnih posebnosti. – Pozivamo zato Vladu da još jednom razmisli o navedenom prijedlogu Zakona i tome što je to što uistinu predstavlja prijetnju hrvatskom jeziku i identitetu naroda. Dijalekti to sigurno nisu, oni su srce i duša hrvatskog jezika, a Istrijan nikad neće biti Istranin!, zaključila je Orbanić.