This message is only visible to admins.
Problem displaying Facebook posts. Backup cache in use.
Click to show error
Error: The user must be an administrator, editor, or moderator of the page in order to impersonate it. If the page business requires Two Factor Authentication, the user also needs to enable Two Factor Authentication. Type: OAuthException

ZAGREB – Zastupnica IDS-a Katarina Nemet, sudjelovala je u raspravi o Konačnom prijedlogu zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, prvenstveno naglasivši da su u javnom savjetovanju i nakon prvog čitanja Prijedloga zakona sve institucije i šira javnost prepoznale izuzetno štetnu i nedopustivu namjeru Vlade da praktično omogući privatizaciju pomorskog dobra kao jednog od rijetkih javnih dobara koji još nisu završili u privatnim rukama.

– Drago nam je, naravno, da je predlagatelj bar djelomično poslušao glas javnosti, glas razuma rekla bih čak. Znam da im nije bilo lako prihvatiti vlastitu grešku, suočiti se s time da i „oni tamo iz oporbe“ ponekad možda imaju pravo i da možda i njih ponekad treba poslušati, navela je Nemet i dodala da je dobro što je je izmijenjen sporni dio koji se odnosi na moguću privatizaciju plaža, ali kako nažalost i ovaj minimalno izmijenjeni prijedlog, ima također cijeli niz nelogičnosti, propusta, neprovedivih ili upitno provedivih, a prije svega štetnih odluka i odredbi.

Upitala je zašto Ministarstvo ne iskoristi ovu priliku donošenja ovog Zakona da napokon uredi uvođenje pomorskog dobra u katastar i zemljišne knjige te da i na ovaj način pridonese rješavanju ovog velikog problema, koji postoji već godinama. Naglasila je kako je nebrojeno puta upozoravala na to da granice pomorskog dobra nisu ucrtane u velikoj većini naših javnih očevidnika i kako to definitivno predstavlja prepreku boljem očuvanju naše obale.

Nadovezala se na obvezu predlagatelja za osnivanjem Ustanove za opravljanje pomorskim dobrom, kao i Stručni savjet za planiranje i gradnju na pomorskom dobru, što je ocijenila kao loše jer se ponovno nešto ostavlja za budućnost pa tek onda slijedi vidjeti hoće li se i kako će se to provesti. Napomenula je da je od strane struke upozorena na cijeli niz manjkavosti koji će otežati i zakomplicirati rad i redovne aktivnosti Lučkih uprava te ukazala kako je Lučkim upravama potpuno uskraćena mogućnost davanja na korištenje pomorskog dobra na kratki rok ili za manje vrijednosti.

– U praksi se često događa da Lučke uprave u Istri, ali isto tako i duž cijele naše obale, imaju upite za održavanje raznih turističkih, kulturnih i drugih primjerenih manifestacija na području pomorskog dobra, koje za taj prostor nisu ničim invazivne ni štetne. Dapače, na najbolji način valoriziraju naše gradske lučice, marine, rive. Tu su zatim i razni drugi upiti, u ljetnim mjesecima je to gotovo na dnevnoj ili bar tjednoj bazi, ali takvih primjera ima i u ostatku godine, kazala je Nemet te dodala da  su česti zahtjevi za vjenčanja na lukobranima i drugim dijelovima pomorskog dobra, snimanje filmova na području pomorskog dobra, održavanje vatrometa, privremenu, kratku prodaju prigodnih proizvoda i usluga tijekom manifestacija, postavljanje manjih reklamnih panoa na recimo jednom četvornom metru, što predstavlja malu vrijednost, kao i razne sportske manifestacije, poput regata.

Podsjetila je kako je u prvom čitanju Prijedlog sadržavao mogućnost davanja odobrenja za takve specifične slučajeve davanja, no kako je novim prijedlogom ta mogućnost ukinuta te smatra da će to u praksi izazvati niz problema. Na kraju, apelirala je na Ministarstvo i ministra Butkovića da se, a budući da se Zakon brzopleto donosi,  pokušaju objektivno sagledati prijedlozi i amandmani koje će Klub zastupnika IDS-a podnijeti, a koji ni u kojem slučaju nisu predmet politiziranja, već su uistinu glas struke i glas ljudi iz svakodnevne prakse.