IDS - Istarski Demokratski Sabor

IDS - Istarski Demokratski Sabor

13,439

Više od politike - Non solo politica

Briga za najmlađe, stvaranje uvjeta za sve generacije i ostanak mladih obitelji u malim mjestima ✅Čestitke Marko Ravnić i sretno svima uključenima u ovaj značajan projekt! ... See MoreSee Less
View on Facebook
U sjećanje na sve izgubljene živote i žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, u sjećanje na borbu za slobodu, toleranciju i prihvaćanje!🕯Istra je kroz povijest podnijela svoju žrtvu i snažno ustala u borbi za vrijednosti koje i danas živimo. No, bez obzira na odmak vremena, i danas smo svjedoci okrutnosti rata na europskom tlu, zbog čega je važno nedvosmisleno osuditi sve zločine počinjene uime totalitarnih režima i nedemokratskih ideologija! ... See MoreSee Less
View on Facebook
‼𝐁𝐨𝐥𝐣𝐞 𝐢𝐤𝐚𝐝 𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐤𝐚𝐝 - 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐚 𝐑𝐇 𝐧𝐚𝐩𝐨𝐤𝐨𝐧 𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐢𝐡𝐯𝐚𝐭𝐢𝐥𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐣𝐞𝐝𝐥𝐨𝐠 𝐈𝐃𝐒-𝐚 i uputila u saborsku proceduru izmijene Zakona o građevinskoj inspekciji prema kojima će, uz građevinske inspektore, i komunalni redari jedinica lokalne samouprave moći zaustavljati bespravnu gradnju i naplaćivati kazne za bespravne graditelje.Takav Zakon omogućio bi brže i efikasnije rješavanje problema bespravne gradnje na terenu, u njenim samim začetcima!Pročitajte više na linku u prvom komentaru🔗 ... See MoreSee Less
View on Facebook
🗞𝐊𝐚𝐤𝐚𝐯 𝐋𝐚𝐛𝐢𝐧 𝐯𝐢𝐝𝐢𝐭𝐞 𝐮 𝐛𝐮𝐝𝐮ć𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢? Labin u kojem Labinjanke i Labinjani žive na način koji je prilagođen njima - zdrav okoliš, ne pretjerana napučenost, sigurnost i stabilnost su odrednice koje želim svakom svom sugrađaninu. Živimo u posebnom kutku Europe, ako budemo dovoljno mudri da time znamo upravljati kako treba i naša će djeca zdravo odrastati u našem posebnom gradu! (Valter Glavičić)Pročitajte cijeli intervju Gradonačelnika Labina povodom Dana grada Labina na linku u komentaru🔍 ... See MoreSee Less
View on Facebook

STRASBOURG – „Klimatske promjene su tu, danas i oko nas. Suše i poplave, nedostatak ili višak vode je nažalost sve izraženiji problem. Posebno na Mediteranu. Zato postoji problem i u vodoopskrbi i u proizvodnji hrane“, istaknuo je zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Valter Flego na današnjoj hitnoj plenarnoj raspravi o vodoopskrbnoj krizi u Europi.

– Početkom ove godine na snagu je stupila nova Direktiva EU-a o pitkoj vodi. RH je imala dvije godine za prijenos novih revidiranih pravila, koja osiguravaju najviše standarde na svijetu za pitku vodu. Donošenje rigoroznijih pravila rezultat je duge borbe i prve uspješne građanske inicijative „Right to water“, koja je okupila milijun i šesto tisuća građana diljem Unije s ciljem da dokažu da su „voda i odvodnja ljudsko pravo, a ne roba!“

– Vlada RH je donijela novi Zakon o vodi u svibnju, koji bi trebao osigurati konkretne korake kojim bi se konačno stalo na kraj suludom trendu u RH, a to je prosječni gubitak vode od 50%, kao i olakšan pristup pitkoj vodi za sve građane.

– Kako novi zakon ne bi ostao „oda o vodi“, nego donio jasan smjer kojim ćemo osigurati iskoristivost 400.000h neobrađenog zemljišta u RH, zemlji koja pripada „elitnoj zajednici“ 30 zemalja svijeta najbogatijih vodom, potrebno je pomoći vodoopskrbi, a to možemo na nacionalnoj i europskoj razini, naglasio je Flego te pojasnio:

– Na europskoj razini potrebno je nakon Direktive o pitkoj vodi ići korak dalje i donijeti Europsku strategiju upravljanja vodama, koja bi definirala smjernice gradnje vodenih građevina za zadržavanje vode odnosno akumulacijom, i drugo – zamjenom starih cijevi koje puštaju vodu – novima. Uzmimo primjere uspješnih europskih zemalja, koje cijene vodene resurse i učimo od njih! Po cijeloj Europi imamo gubitke u vodoopskrbi od 15, 20, 30 posto, pa i više. Ogromne količine vode iscure iz cijevi u zemlju. S druge strane, nema poljoprivrede bez navodnjavanja, kazao je Flego te se obratio europskoj povjerenici za energetiku Kadri Simson:

– Želimo li s riječi prijeći na djela, molim vas i tražim da se u europskom proračunu planiraju stavke za ovakve investicije. Treba nam Europska strategija za upravljanje vodom i krizni fond za pitku vodu. To je prijeko potrebno. Uzmite u obzir i da je na Mediteranu tlo stjenovito pa su investicije skuplje nego u ravničarskim zemljama. Na kraju, zapamtimo da voda nije sve, ali bez vode sve je ništa. I uvijek je bilo i bit će – voda pa život.