AZRRI na Gortanovom Brijegu obilježio 20 godina postojanja
GORTANOV BRIJEG (PAZIN) – Prigodnom svečanošću u Edukacijsko-gastronomskom centru na Gortanovom Brijegu obilježena je 20. godišnjica AZRRI-ja, koji danas ima 32 djelatnika iz područja agronomije, ekonomije prehrambene tehnologije i veterinarstva, a bavi se poljoprivredom, lovom, šumarstvom, ribarstvom, upravljanjem gospodarskim i razvojnim programima, istraživanjima i razvojem, promidžbom Istarske županije te edukacijom poljoprivrednika i ugostiteljskih djelatnika.
U sklopu AZRRI-ja danas posluje pet centara: Centar za održivi razvoj stočarstva, Centar za razvoj ruralnog poduzetništva, Centar za opće poslove financije i računovodstva, Centar za edukacije, europsku i institucionalnu suradnju i Centar za maslinarstvo.
Istra danas nije hrvatski lider samo u turizmu, već i u poljoprivredi, U Istarskoj županiji se već gotovo tri desetljeća sustavno ulaže u razvoj poljoprivrede, a ogroman iskorak napravljen je 2003. godine kada je Istarska županija osnovala AZRRI – agenciju za ruralni razvoj Istre sa sjedištem u Pazinu.
Na ostvareno u proteklih 20 godina AZRRI-ja u svom je govoru podsjetio direktor Igor Merlić.
– Na Gortanom Brijegu izgradili smo novu farmu s kompletnom infrastrukturom kapaciteta 200 grla, financiranu uglavnom iz programa pretpristupnih fondova EU, te sredstvima Istarske županije. Kupili smo zgradu bivše klaonice u Pazinu u kojoj smo kompletno opremili, te smjestili razvojni laboratorij za proizvodnju mesa, rasjekaonu mesa i pakirnicu, a na Gortanovom brijegu smo uredili i ovu zgradu u kojoj se nalazimo i u njoj smjestili moderan kuhinjski blok te osigurali platformu za vrednovanje i promociju istarske gastronomije, kazao je Merlić.
Merlić je rekao da je AZRRI-jev projekt zaštite i valorizacije autohtonih pasmina, financiran iz EU projektom KeyQ i keyQ+ proglašen jednim od najboljih takvih projekata u Europskoj Uniji.
U četiri godine AZRRI je organizirao više od 200 radionica s 42 renomirana mentora kroz koje je prošlo preko 2000 polaznika iz ugostiteljsko-turističkog sektora Istre.
– Osmislili smo u razvojnom laboratoriju 10-ak rezova mesa kao i 15-ak vrsta salama i kobasica od autohtonih istarskih pasmina koji su postali svojevrstan istarski brend na hrvatskom tržištu, ali i na tržištu Slovenije i Italije. U suradnji s tvrtkom Hemp Histrica proizveli smo i salamu i kobasicu s dodacima konoplje“, rekao je Merlić i dodao da je u studenom prošle godine, nakon dugotrajnog procesa, u suradnji sa Slovenijom konačno dobivena zaštićena oznaka izvornosti za meso istarskog goveda.
Godine 2014. AZRRI-ju je pripojena županijska tvrtka MIH, te su se nastavili baviti podjelom sadnog materijala, posebno maslina, čiji su rezultati danas ogromni. Istra je već sedmu godinu za redom najuspješnija maslinarska regija u Europi, a 2012. je kupljena uljara u Vodnjanu čiji je zadatak prerada ploda maslina, posebno od malih maslinara.
Merlić se naposljetku u svom govoru posebno zahvalio Ivanu Ninu Jakovčiću, koji je pokrenuo i osmislio projekt Agencije za ruralni razvoj Istre, a potom se zahvalio dugogodišnjem županijskom pročelniku za poljoprivredu Milanu Antoloviću za čijeg su mandata pokrenuti ti projekti, doktoru znanosti profesoru Anti Ivankoviću koji je puno pomogao o razvoju AZRRI-ja, te Robertu Periću, čije je majstorstvo u kuhinji, kako je naglasio Merlić, ostavilo dubok trag.
Za sam kraj svog govora director AZRRI-ja se zahvalio i „onima bez kojih sve ovo ne bi bilo moguće, a to su uzgajivači istarskih autohtonih pasmina. – Znam da radite težak posao, bez slobodnih dana. Hvala vam na ustrajnosti, hvala vam na strasti, hvala vam što čuvate naš prostor, a ponajviše naš identitet i naše sjećanje, zaključio je Merlić.
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus čestitao je direktoru Igoru Merliću i svima onima koji su kroz godine dali svoj obol da ova priča postane izuzetno prepoznatljiva i uspješna te je dodao:
– Bez AZRRI-jevih uspješnih projekata istarska gastronomija danas ne bi bila na sadašnjoj razini, a Istra bi vjerojatno ostala bez svojih najprepoznatljivijih simbola – boškarina, tovara, ovce i koze. I zato, puna i iskrena podrška u daljnjem radu!