IDS - Istarski Demokratski Sabor

IDS - Istarski Demokratski Sabor

13,439

Više od politike - Non solo politica

Briga za najmlađe, stvaranje uvjeta za sve generacije i ostanak mladih obitelji u malim mjestima ✅Čestitke Marko Ravnić i sretno svima uključenima u ovaj značajan projekt! ... See MoreSee Less
View on Facebook
U sjećanje na sve izgubljene živote i žrtve totalitarnih i autoritarnih režima, u sjećanje na borbu za slobodu, toleranciju i prihvaćanje!🕯Istra je kroz povijest podnijela svoju žrtvu i snažno ustala u borbi za vrijednosti koje i danas živimo. No, bez obzira na odmak vremena, i danas smo svjedoci okrutnosti rata na europskom tlu, zbog čega je važno nedvosmisleno osuditi sve zločine počinjene uime totalitarnih režima i nedemokratskih ideologija! ... See MoreSee Less
View on Facebook
‼𝐁𝐨𝐥𝐣𝐞 𝐢𝐤𝐚𝐝 𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐤𝐚𝐝 - 𝐕𝐥𝐚𝐝𝐚 𝐑𝐇 𝐧𝐚𝐩𝐨𝐤𝐨𝐧 𝐣𝐞 𝐩𝐫𝐢𝐡𝐯𝐚𝐭𝐢𝐥𝐚 𝐩𝐫𝐢𝐣𝐞𝐝𝐥𝐨𝐠 𝐈𝐃𝐒-𝐚 i uputila u saborsku proceduru izmijene Zakona o građevinskoj inspekciji prema kojima će, uz građevinske inspektore, i komunalni redari jedinica lokalne samouprave moći zaustavljati bespravnu gradnju i naplaćivati kazne za bespravne graditelje.Takav Zakon omogućio bi brže i efikasnije rješavanje problema bespravne gradnje na terenu, u njenim samim začetcima!Pročitajte više na linku u prvom komentaru🔗 ... See MoreSee Less
View on Facebook
🗞𝐊𝐚𝐤𝐚𝐯 𝐋𝐚𝐛𝐢𝐧 𝐯𝐢𝐝𝐢𝐭𝐞 𝐮 𝐛𝐮𝐝𝐮ć𝐧𝐨𝐬𝐭𝐢? Labin u kojem Labinjanke i Labinjani žive na način koji je prilagođen njima - zdrav okoliš, ne pretjerana napučenost, sigurnost i stabilnost su odrednice koje želim svakom svom sugrađaninu. Živimo u posebnom kutku Europe, ako budemo dovoljno mudri da time znamo upravljati kako treba i naša će djeca zdravo odrastati u našem posebnom gradu! (Valter Glavičić)Pročitajte cijeli intervju Gradonačelnika Labina povodom Dana grada Labina na linku u komentaru🔍 ... See MoreSee Less
View on Facebook

ZAGREB – Jučer se u Hrvatskom saboru održala rasprava o IDS-ovom Prijedlogu dopuna zakona o građevinskoj inspekciji. Predsjednik Kluba zastupnika IDS-a Emil Daus, u uvodnom govoru istaknuo je kako IDS navedenim Prijedlogom želi poboljšati provedbu trenutno važećeg Zakona tako da se komunalnim redarima omogući interveniranje na terenu čim uoče bespravne građevinske radove izvan građevinskog područja te da mogu odmah poduzeti sve potrebne mjere kako bi problem bespravne gradnje zaustavili u samom začetku.

Napomenuo je kako je praksa pokazala da od prijave redara inspekciji, pa do izlaska građevinskog inspektora na teren znaju proteći tjedni, ponekad i mjeseci i dotad je objekt već završen, a ponekad i u funkciji, stoga je i više nego jasno da nedovoljna ekipiranost građevinske inspekcije stvara veliki problem. Isto je potkrijepio primjerom kako je 2019. godine bilo 116 građevinskih inspektora, a danas ih je samo 82, što znači da se godinama smanjuje broj inspektora, dok se broj bespravno sagrađenih objekata povećava.

Vlada je u svom mišljenju predložila Saboru neprihvaćanje Prijedloga IDS-a uz obrazloženje da će upravo Vlada biti ta koja će svojim Prijedlogom ići u izmjene i dopune Zakona o komunalnom gospodarstvu te Zakona o građevinskoj inspekciji.

-Dakle, nakon gotovo šest godina otkad smo skrenuli pozornost šire javnosti na problem bespravne gradnje te nakon svih aktivnosti koje su u međuvremenu poduzete, u mišljenju Vlade da se iščitati jedino da će tijekom ove godine uputiti u saborsku proceduru prijedloge izmjena i dopuna važećih zakona o komunalnom gospodarstvu i građevinskoj inspekciji. A i to je pitanje da li hoće i kada, kazao je Daus.

Zastupnik IDS-a Marin Lerotić u svom je izlaganju istaknuo kako je nevjerojatno da se gura glava u pijesak i da se ponašamo kao da se bespravna gradnja uopće ne događa i upravo je stav državne vlasti – nečinjenje i zatvaranje oči pred problemom, dovelo do stanja kakvo je danas, a to je da je bespravna gradnja potpuno uzela maha.

Stava je da je nesporno da se državni inspektorat nije pokazao efikasnim u sankcioniranju bespravne gradnje i jednostavno više nema razumnog opravdanja da država odbija gradovima i općinama prepustiti veće ovlasti.

– Hrvatska je platila francuske avione milijardu i dvjesto milijuna eura kako bi zaštitila hrvatsko nebo, a nije u stanju prihvatiti ili napisati zakon koji ne košta ništa kako bi zaštitila hrvatski prostor, zaključio je Lerotić svoje izlaganje.

Zastupnica Katarina Nemet u svom je govoru napomenula da se bespravnom gradnjom prostor nepovratno uništava, a oni koji žele sačuvati svoj prostor – a to su gradovi i općine, nemaju zakonske alate da interveniraju, dok s druge strane, država koja to može spriječiti, niti čini dovoljno, a niti je u dovoljnoj mjeri za to ekipirana. Upozorila je kako je stanje na terenu alarmantno te kako upravo zbog toga postoji važnost i opravdanost da se lokalnoj samoupravi daju veće ovlasti da u svojoj sredini pravovremeno i učinkovito poduzima korake i mjere koji će takvu devastaciju prostora ili spriječiti ili eliminirati, ako se pojavi.

– Jedna od glavnih poluga pritom je veća ingerencija i mogućnost angažmana komunalnih redara koji bi trebali imati daleko veće ovlasti obustavljanja bespravne gradnje, posebno izvan granica građevinskog područja, kazala je Nemet.